Producentka

  • Zuzana Dražilová

Narodila se 23. srpna 1968.
 
V roce 1986 maturovala na přírodovědném gymnáziu se zaměřením na moderní jazyky (němčinu, ruštinu a nepovinnou angličtinu), které se před rokem 1989 nazývalo W.Piecka (v současné době gymnázium Korunní v Praze 2). Ihned po maturitě se stala elévkou v Západočeském divadle v Chebu, kde byla rok. Po návratu do Prahy v roce 1987 začala navštěvovat Konzervatoř Jaroslava Ježka, literárně-dramatický obor (v té době se škola nazývala Lidová konzervatoř při zaměstnání). Jejími pedagogy byli Dr. Ivan Vyskočil, Dr. Otakar Roubínek, Hana Smrčková, Zdena Hadrbolcová, Jaroslav Dušek a další. V době návštěvy této školy pracovala nejprve jako uklízečka, pak jako referentka v Kulturním domě hl. m. Prahy a později jako dramaturgyně koncertní síně „Chodovská tvrz“. Počátkem roku 1990 se dostala na FAMU, obor organizace a řízení divadelní a filmové tvorby - zaměření divadlo. Krátce poté požádala o přestup na zaměření film - na FAMU se seznámila s režisérem P. Markem a kameramanem R.Včelákem a začala spolupracovat při produkci a distribuci experimentálních filmů jejich amatérské skupiny „Bulšitfilm“.
 
Na FAMU studovala v letech 1990 - 1996. Při studiích spolupracovala s holandskou kulturní organizací „Hart van Europa“ se sídlem ve Wijk aan Zee. Během let 1991 -1994 organizovala několik mezinárodních akcí, jako např. 14denní turné studentského symfonického experimentálního orchestru „Ricciotti Ensemble“ v ČR, Víkend českých, moravských a slovenských divadel v Holandsku (účastnili se např.: Petr Lébl se souborem JELO, Dr. Ivan Vyskočil, divadlo J.A.Pitínského s představením „Matka“, slovenské alternativní divadlo „Stoka“ a další divadelní a hudební skupiny), „České Vánoce v Holandsku“ (několik koncertů České mše vánoční Jana J. Ryby v holandských kostelích) atd.
 
V době studí na FAMU produkovala např. krátkometrážní (7 min.) film “Noční tramvaj” režiséra Johna Andrewse, který byl nominován na studentského Oskara, hrané regálové cvičení 3. ročníku „V den psa“ (25 min., režie Pavel Marek), asistovala na dokumentárním snímku „Mlha“ (52 min.) Ivana Fíly pro ARTE, produkovala jeden díl z dokumentárního cyklu BBC pro mládež „Why Don´t You“ natáčený v Praze.
 
V roce 1995 získala půlroční stipendium na The American University ve Washingtonu D.C., obor „Peace and Conflict Resolution“ (mírová a sporná řešení). Během těchto studií začala psát diplomovou práci „Financování, výroba, marketing a distribuce amerických nezávislých filmů“, kterou dokončila v roce 1996. V roce 1997 byla koordinátorkou nultého ročníku festivalu nezávislých filmů „Prague Indies“ a poté pracovala jako spoluproducentka na koprodukčním filmu Vojtěch Jasného „Návrat ztraceného ráje“.
 
V letech 1998 - 2001 založila a byla ředitelkou (vlastnila 49%-ní podíl firmy) distribuční firmy SUNFILM s.r.o., která distribuovala v ČR a SR více než 30 nezávislých především hraných filmů, mezi jinými „Antonia“, „Charakter“, „Lola běží o život“, “Ghost Dog“, „Tichý hlas“, „Max a Kevin“, „Příběh Alvina Straighta, „Pravidla moštárny“ apod.
 
Od roku 2000 je věřící pokřtěnou křesťankou a v současné době členkou církve Křesťanské společenství.
 
V roce 2002 založila Zuzana firmu Sunfilms - spiral productions s.r.o. (od roku 2010 je přejmenována na Sunfilms s.r.o.) a od té doby produkuje především dokumenty na sociální a politická témata - např. cyklus Zmizelí sousedé aneb Pátrání kamerou teenagerů po stopách židovských spoluobčanů (projekt byl prezentován na Fóru amsterdamského festivalu IDFA; dokument “Děti z Hartmanic” získal “Zlatého ledňáčka” za nejlepší český dokument na festivalu “Finále Plzeň” a Cenu Statutárního města České Budějovice. Poté připravovala dlouhometrážní dokumentární film „Šchkola“ o společném soužití českých, německých a polských dětí v alternativních školách na hranicích Čech, Polska a německého Saska.
 
V letech 2004-2007 absolvovala Zuzana Dražilová tyto producentské workshopy:
EURODOC (2004 - 2005)
EURODOC MASTER CLASS (2007)
ESoDoc (2007) - Evropský sociální dokument.
 
Podílela se na koprodukčním dokumentu „Hammer and Tickle“ režiséra B. Lewise (BBC, DRTV, ARTE, YLE). V letech 2009 - 2011 byla producentkou 14tidílného dokumentárního cyklu Děti 50. let o dětech politických vězňů 50. let (14 x 27 min., režiséry byli cíleně studenti FAMU, čtyři dokumenty z cyklu byly oceněny Cenou diváků za nejlepší mezinárodní produkci a za Nejlepší dokumentární projekt týkající se historie na festivalu „New York International Independent Film Festival“ a „Worldfest“ v texaském Houstonu).   
 
V roce 2006 založila neziskovou organizaci Dokumenty, mládež & společnost, o.s. – viz www.dmska.cz (plánováno je její přejmenování v roce 2013 na ADONAI o.s. z důvodu plánované změny činnosti tohoto občanského sdružení). V tomto sdružení produkovala nebo organizovala projekty:

Teenageři a židé - 3 díly ze Strmilova, Mikulova a Ostravy na téma antisemitismu dneška (vzdělávací projekt);

Dcery 50. let - svědectví 35ti Dcer politických vězňů 50. let - projekt získal cenu Evropské komise “Zlatá hvězda 2008”;

50. léta - 14 seminářů pro pedagogyz celé ČR ve 14ti krajských městech ČR;

Synové 50. let - výroba audiovizuálních svědectví synů politických vězňů 50. let;

Distribuce do 2.700 škol ČR - umístění audiovizuálních svědectví Dcer 50. let (sada 3 DVD) včetně tištěných a elektronických metodických materiálů pro pedagogy;

Děti „těch druhých“ - výroba svědectví dětí židovských komunistů pro archivní účely (Marty Slánské, bratří Šlingů a Jana Kavana);

Dcery 50. let v zahraničí - tvorba databáze 1.000 institucí, knihoven, univerzit apod. ve 23 zemích EU za účelem umístění audiovizuálních svědectví Dcer politických vězňů 50. let v těchto organizacích a výroba masterů;  

DVD „Dcery 50. let“ do zahraničí - rozmnožení a rozeslání DVD se svědectvími Dcer politických vězňů 50. let do několika set institucí ve 23 zemích EU.
 
 
V současné době připravuje několik dokumentárních projektů na křesťanskou tématiku, jejichž hlavní cílová skupina jsou děti a mládež. Dále spolupracuje na projektu Rocková mše (www.rockmass.com).  

Naše projekty

----------------------------------------------------
50. léta a videosvědectví dětí politických vězňů

----------------------------------------------------

Dcery 50. letAudiovizuální svědectví – výpovědi dcer politických vězňů v bývalém Československu v období 1948 – 1960

----------------------------------------------------

ZMIZELÍ SOUSEDÉaneb Pátrání kamerou teenagerů po stopách židovských spoluobčanů.


Copywriting eBRÁNA s.r.o. Jednotný firemní styl eBRÁNA s.r.o.